mercredi, 14 septembre 2022 10:20

Jak zrobić przelew błyskawiczny i ile to kosztuje?

przelew błyskawiczny przelew błyskawiczny pixabay

Każdy od czasu do czasu spotyka się z sytuacją, w której musi natychmiast wysłać przelew na czyjeś konto, najczęściej w innym banku.

W takim wypadku nie ma możliwości dostosowania się do sesji bankowych, a wizja zaległej raty kredytu czy przekroczonego terminu płatności za media sprawia, że trzeba działać natychmiastowo. W takich chwilach może pomóc przelew expresowy – dowiedz się, jak go wykonać, ile kosztuje i jak szybko przelejesz dzięki niemu środki!

Czym jest przelew expresowy?

Niezależnie od tego, czy znajomy pilnie potrzebuje pieniędzy, a jest weekend, czy może właśnie przypomniałeś sobie o  opłacie skarbowej – przelew natychmiastowy to opcja, dzięki której pieniądze mogą pojawić się na rachunku odbiorcy niemal w czasie rzeczywistym. Przelew ekspresowy jest transakcją księgowaną poza tradycyjnymi sesjami rozliczeniowymi, dzięki czemu środki pojawiają się na drugim koncie w ciągu kilkunastu sekund, a zlecenie można wykonać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne. Najpopularniejszym systemem, w ramach którego można zrealizować przelew błyskawiczny, jest Express Elixir.

Express Elixir to system, który realizuje przelewy przez cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Rosnącą popularność tego rozwiązania potwierdzają liczby – analizy wskazują, że biorąc pod uwagę tylko I kwartał 2022 roku zlecono ponad 1,5 raza więcej przelewów natychmiastowych, niż na przestrzeni całego roku 2019. Klienci doceniają zarówno szybkość, jak i bezpieczeństwo tego systemu – natychmiastowa realizacja dyspozycji gwarantuje rozwiązanie w każdej awaryjnej sytuacji, transfer środków z banku do banku zazwyczaj zajmuje od kilku do kilkunastu sekund. Nad bezpieczeństwem czuwa KIR – powołany 30 lat temu z inicjatywy m.in. Narodowego Banku Polskiego, gwarantuje właściwy przebieg rozliczeń międzybankowych w Polsce.

Przelew natychmiastowy – ile kosztuje i jak go wykonać?

Na pytanie ile kosztuje przelew expresowy nie ma jednoznacznej odpowiedzi – cenę każdy bank ustala indywidualnie i jest ona zazwyczaj dostępna w tabelach opłat i prowizji – warto wiedzieć, że najczęściej ceny różnią się w zależności od typu klienta – klienci indywidualni mogą liczyć np. na kilka darmowych przelewów w miesiącu lub po prostu na niższe stawki niż biznesowi. Możesz wykonać przelew natychmiastowy:

  • w oddziale banku,
  • przez Internet,
  • na numer telefonu.

W przypadku systemu Express Elixir przelew błyskawiczny zleca się tak samo, jak standardowy, niepotrzebne są do tego dodatkowe rejestracje czy instalowanie specjalnych aplikacji. Jeżeli usługa jest dostępna w obu bankach (zlecającego i odbiorcy), wystarczy, że wybierzesz odpowiednią opcję w swoim systemie bankowości elektronicznej lub aplikacji banku, z której korzystasz.

Przelew natychmiastowy to sposób na szybką realizację transferu pieniędzy w każdej awaryjnej sytuacji. To proste i bezpieczne rozwiązanie, dostępne w większości polskich banków, z którego chętnie korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Warto pamiętać o tej opcji, zawsze wtedy, gdy zależy Ci na niezwłocznej realizacji dyspozycji.