Monday, 21 November 2022 16:14

Własna działalność. Jaka wiedza biznesowa jest podstawą?

wiedza biznesowa wiedza biznesowa pixabay

Zarządzanie, finanse czy umiejętność podejmowania ryzyka? Co sprawia, że jedni po założeniu własnej działalności odnoszą sukces, a drudzy zmuszeni są niedługo później zamknąć wymarzoną firmę?

Szukamy rozwiązania tej zagadki w pytaniu o to, jaka wiedza biznesowa jest podstawą. Dowiedz się, co warto wiedzieć i skąd czerpać informacje.

Wiedza biznesowa to więcej niż myślisz

Jeśli do tej pory wiedza biznesowa kojarzyła Ci się z robiącymi przewrotną karierę milionerami, to czas to zmienić. Wiedza biznesowa, choćby w swych podstawach, przydaje się każdemu. A temu, kto prowadzi własną działalność, potrzebna jest ona szczególnie.

Pod pojęciem wiedzy o biznesie znajduje się wiele: marketing, finanse, księgowość, współpraca z klientem, zatrudnianie i zwalnianie pracowników, nadzorowanie pracy zespołu i wiele innych. Książki biznesowe to nierzadko zarazem książki samorozwojowe, których wpływ na nas samych potrafi być bezcenny. Wspiera organizację swojego czasu, podnosi produktywność i motywację, pozwala wypracować w sobie cechy dobrego przedsiębiorcy.

Jaka wiedza biznesowa jest podstawą?

Ważne jest wszystko, ale nie wszystkiego jednocześnie da się dowiedzieć. Dlatego warto zacząć od podstaw, które pozwolą dobrze przygotować się do założenia firmy czy spojrzeć na obecnie prowadzoną z nowej perspektywy.

Wiedza o finansach – planowanie, oszczędzanie, inwestowanie

Bardzo ważna jest umiejętność oszacowania wydatków w firmie, przygotowanie poduszki finansowej i realne podejście do tego, jakich dochodów w danym kwartale można się spodziewać. Jeśli zabraknie wiedzy w jakiejkolwiek innej dziedzinie, to łatwo nadrobisz pieniędzmi – zatrudnisz kogoś, kto zrobi to za Ciebie, skonsultujesz problem ze specjalistą, poświęcisz czas na naukę. Jeśli zabraknie pieniędzy lub stale czuć będziesz, że gonią terminy opłat, to zabraknie bezpieczeństwa i swobody działania.

Czy to znaczy, że na start potrzebny jest duży kapitał? Nie! To znaczy, że plan finansowy, choćby z najmniejszymi kwotami na start, ma szansę pozwalać zarabiać, gdy jest dobrze zaplanowany.

Marketing i sprzedaż – badanie rynku, tworzenie oferty, reklama

Jeśli dopiero zaczynasz lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to musisz być sobie człowiekiem-orkiestrą, a w biznesie przede wszystkim świetnym marketingowcem. Umieć zbadać rynek i jego potrzeby, dopasować produkt do oczekiwań klientów i jeszcze stać się dla nich widocznym. Łatwo tu pójść za tym, co się może wydawać słuszne (a wcale takim nie być), dlatego zdobycie podstawowej wiedzy marketingowej i sprzedażowej to obowiązek przy własnej działalności.

Zarządzanie – nie tylko firmą czy innymi, ale i sobą

To bardzo ogólne określenie, jakim jest zarządzanie, możesz odnieść do każdego elementu w firmie: planowania, decydowania, organizowania, przewodzenia innymi, rozporządzania finansami. Poczytaj o kilku sprawdzonych technikach planowania. Przekonaj się, że zarządzanie to więcej niż Excel. Metodą prób i błędów, a w szczególności wraz ze zdobywaniem dodatkowej wiedzy biznesowej, znajdziesz rozwiązania dla swojej firmy.

3 sposoby na to, jak skutecznie zdobywać wiedzę biznesową

1. Wybierz to, co dostępne tu i teraz

Zacznij od materiałów, które są na wyciągnięcie ręki. Jeśli nie masz odłożonej sporej sumy na szkolenia czy kursy, to nie czekaj. Sięgnij po darmowe podcasty, książki biznesowe i blogi. Im więcej wysiłku wymagało będzie dotarcie do źródeł, tym mniejsze będą szanse na regularne zdobywanie wiedzy.

2. Postaw na metodę małych kroków

Chodzi o to, by nauka była przyjemna, łatwa i szybka. Taka, której efekty szybko dostrzeżesz w swojej codzienności i nastawieniu. Nie wymagaj od siebie godzinnych seansów z książką, kiedy w tygodniu niewiele masz na to czasu. Książki zamień na streszczenia książek biznesowych – wiedza biznesowa zawarta w nich jest esencją tego, co najważniejsze. Doskonałe jako podstawa. Zaledwie 15 minut dziennie – tyle potrzeba na przeczytanie lub odsłuchanie streszczenia jednej książki. Jeżeli zainteresowały Cię streszczenia, koniecznie sprawdź Fabrykę Wiedzy!

3. Od ogółu do szczegółu

Zacznij od podstaw w każdym obszarze, by później stopniowo zapoznawać się ze szczegółami. Najważniejsze zasady panujące w biznesie rozumieć będziesz lepiej, gdy możliwe będzie spojrzenie na nie z szerszej, interdyscyplinarnej perspektywy. I w tym dobre okazać się mogą streszczenia, z których wyciągniesz najważniejsze informacje i będziesz mógł rozwijać przy czytaniu całości książki.